Úspechy na súťažiach

Zlatá priadka 

(celoslovenská súťaž 24. – 27. 05. 2023)

50. ročník celoslovenskej postupovej súťaže Zlatá priadka v Šali dopadol pre našich mladých hercov 2./1./I. z triedy pani učiteľky Evy Kopperovej fantasticky. V obrovskej konkurencii sa môžu pochváliť nielen tým, že každý deň vyhrali tortu, na ktorej si pochutnávali, ale hlavne umiestnením v striebornom pásme za hru “Príbeh zo škôlky”. Štyri súťažné dni si užili naplno. My im blahoželáme a tešíme sa z ich úspechu.

PIANO FORTE 2023

(celoslovenská súťaž)

2. ročník celoslovenskej klavírnej súťaže v Starej Ľubovni, na ktorej súťažilo takmer 150 mladých klaviristov dopadol včera 25.05.2023 na výbornú. V silnej a početnej konkurencii získali naše klaviristky krásne umiestnenia: strieborné pásmo Zuzanka Lineková a Laura Zoe Vaščáková z triedy pani učiteľky Lucii Štapinskej. Z triedy pani učiteľky Ľudmily Milčákovej si rovnako strieborné pásmo priniesla Alžbetka Forgáčová a bronzové pásmo Noemi Demočková. Ďakujeme rodičom za ich podporu a pomoc pri odvoze na túto súťaž a našim klaviristom prajeme ešte mnoho krásnych ocenení. Blahoželáme!

Csontváryho túlavé topánky

(celoslovenská súťaž)

V školskom roku 2022/2023 Mestské kultúrne stredisko v Sabinove a Základná umelecká škola Sabinov vyhlásili 7. ročník výtvarnej súťaže „Csontváryho túlavé topánky“, pod názvom „KRAJINA“. Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci MŠ, ZŠ a ZUŠ z celého Slovenska podľa uvedených kategórií.
Krásne 3. miesto v kategórii  ZUŠ získala naša žiačka Alica Kiniková z triedy p. uč. D. Vojtášovej.
Alicka vytvorila zaujímavú krajinomaľbu temperovými farbami na výkres vo formáte A2. Namaľovala krajinku púšte a hôr zdobenú kaktusmi. Už len väčší formát a samotné miešanie temperových farieb bolo veľkou výzvou no Alicka to zvládla na jednotku.

Úspech našej žiačky nám urobil veľkú radosť, ďakujeme za krásnu reprezentáciu našej ZUŠ-ky a prajeme veľa šťastia v ďalších súťažiach. 

Najkrajšia kraslica

(celoslovenská súťaž – 13.05.2023)

Naše jedinečné ľudové zvyky a tradície je potrebné zachovávať a šíriť medzi mladšiu generáciu. Tento rok si žiaci z triedy p. uč. Vojtášovej vyskúšali tradičné techniky zdobenia kraslíc a to maľovanie voskom a voskovú batiku.
Následne tie najkrajšie kraslice poputovali do 7. ročníka výtvarnej súťaže ,,O najkrajšiu kraslicu”, ktorú organizuje Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi.
Tento ročník nám priniesol úspechy v podobe dvoch 1. miest v kategórii tradičných techník zdobenia:
1. miesto: Adriana Hořáková,  2./1./I.
1. miesto: Jakub Mihalko,  2./1./I.
Našim šikovným žiakom srdečne gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov 🎉.
Vo videu môžete vidieť tvorbu kraslíc na hodinách výtvarnej a samotné vyhodnotenie súťaže v Múzeu Spiša 😊.

Festival malých komorných telies

(12.05.2023-celoslovenská súťaž)

Celoslovenský Festival malých komorných telies sa konal v piatok 12.05.2023 v ZUŠ Košických svätých mučeníkov v Košiciach. Zúčastnilo sa ho vyše 30 zoskupení z celého Slovenska. Naše šikovné flautistky si priniesli opäť skvelé umiestnenia: Syrinx zlaté pásmo a k striebornému pásmu blahoželáme: flautovému duu Alexandre Staniskej a Emily Nine Devienne, duu: Karolíne Kozákovej a Juditke Kotradyovej a tiež aj dievčatám zo Syrinx junior. Ďakujeme pani učiteľke Denise Kotradyovej za profesionálnu a skvelú prípravu a žiakom za to, že svoj čas venujú umeniu a príprave na súťaže.

Smižianska gitara 2023

(10. 05. 2023 – celoslovenská súťaž)

Celoslovenská súťaž Smižianska gitara 2023 priniesla pre našich gitaristov krásne výsledky. 

žiaci z triedy pani učiteľky Aleny Mušutovej: 

Sofia Hudáková – 1. miesto + cena za najlepšiu interpretáciu skladby 

Marián Jaško – 3. miesto

Michael Kotrady – strieborné pásmo

žiaci z triedy pani učiteľky Zuzany Lukáčovej:

Dominik Mušuta – 2. miesto

Šimon Štapinský – strieborné pásmo

Z výsledkov sa veľmi tešíme a srdečne  gratulujeme za reprezentáciu a ZUŠ Smižany ďakujeme za vysoko kvalitnú súťaž. 

Opäť zlatá na cimbalovej strune

(celoslovenská súťaž)
V piatok 5.5.2023 sa žiačka Jana Režnická z triedy Štefana Vansača zúčastnila celoslovenskej súťaže Prešovská Cimbalová Struna, kde svojim výkonom v 1. kategórii, v konkurencii 16 cimbalistov, obhájila krásne zlaté pásmo. Vďaka za klavírnu spoluprácu patrí pani učiteľke Ľudmile Milčákovej. Srdečne blahoželáme a ďakujeme Janke a pánovi učiteľovi za reprezentáciu a vynikajúci úspech.

68 . ročník Hviezdoslavov kubín 

(03. 05. 2023 – krajské kolo)

Z marcového okresného kola recitačnej súťaže Hviezdoslavov kubín postúpili do krajského kola štyria  naši žiaci a každý z nich si z Michaloviec, kde sa súťaž konala odniesol krásne pódiové umiestnenia. 

  1. miesto – Sofia Pavlová (poézia)

3. miesto – Lara Lišková (poézia), Matej KokoruĎa (próza), Rebeka Mária Gradžilo (poézia), ktorá si navyše odniesla aj cenu diváka.

Divertimento musicale 2023

(29. 04. 2023 – krajské postupové kolo)

Flautové kvarteto Syrinx sa zapojilo do postupovej súťaže Divertimento musicale, ktorá sa konala v koncertnej sále v ZUŠ Spišská Nová Ves. V silnej konkurencii siedmich komorných zoskupení z umeleckých škôl a konzervatórií košického kraja sa SYRINX podarilo podať výkon, ktorý odborná porota ocenila najvyšším umiestnením – zlatým pásmom s priamym postupom na celoštátne kolo. Ďakujeme dievčatám za hodiny tvrdej práce, pani učiteľke Denise Kotradyovej a profesionálny pedagogický prístup a umelecké vedenie a  Spišskému kultúrnemu centru za skvelú organizáciu.

video zo súťaže – SYRINX- you tube

Gitarový festival 

(26. 04. 2023 – celoslovenská súťaž)

Po piatich rokoch sa v ZUŠ v Giraltovciach stretli gitaristi Slovenska na Gitarovom festivale 2023. Dlhá pauza neubrala nič na príjemnej atmosfére, výborných výkonoch a hodnotení odbornou porotou. Našu Zušku reprezentovali 3 žiaci: Tobias Zeleňák, ktorý sa umiestnil v zlatom pásme. K krásnemu umiestneniu ho priviedla jeho mamička a pani učiteľka v jednom Mgr.art. Michaela Regecová. Úspešní boli aj žiaci z tr. Mgr. Zuzany Lukáčovej a to Šimonko Štapinský, ktorý sa umiestnil v bronzovom pásme a Dominik Mušuta v zlatom pásme. Žiakom aj pedagógom blahoželáme k úspechu, ktorý si vyžadoval veľa času, úsilia, práce s nástrojom a v konečnom rade veľa radosti z dosiahnutých umiestnení.

11. ročník krajskej klavírnej súťaže

pre Prešovský a Košický kraj

(26.04.2023 krasjká súťaž)

Po piatich rokoch naša škola v spolupráci s Občianskym združenímpri ZUŠ opäť hostila množstvo talentovaných klaviristov z Prešovského a Košického kraja. Tešíme sa z veľkého záujmu o našu súťaž o čom svedčí necelá stovka súťažiacich, ktorých hodnotili štyri odborné poroty v zložení:

I. porota: predseda: Mgr.art. Erik Jámbor, ArtD., Tatiana Olexíková, DiS.art., Mgr. Alena Mušutová, DiS.art. (kategórie: I.B – 2014, II.A-2009)

II. porota: predseda: Mgr.art. Janette Katinová Šingerová, Kamila Valkovská, DiS.art., Mgr. Ľudmila Milčáková, DiS.art. (kategórie: II. D- 2012, III.A – 2004, III.B-2005)

III. porota: predseda: Mgr.art. Daniela Kačmárová, Mgr. Slávka Gerberyová, Mgr. Lucia Štapinská, DiS.art. (kategórie: I.A-2013, III. C- 2006, III.E – 2008)

IV. porota: doc. Mgr.art. Eva Varhaníková, ArtD., Iveta Zajacová, diS.art., PhDr. Alexandra Schmidtová, PhD. (kategórie: Baby – 2015, II. B – 2010, II.C – 2011, III. D – 2007)

Veľmi sa tešíme, že naši žiaci zaznamenali krásne ocenenia:

zlaté pásmo a cena za mimoriadny výkon v IV. porote – Zuzana Lineková (tr. p. uč. Lucia Štapinská)

zlaté pásmo: Alžbeta Forgáčová a Noemi Demočková (tr. p.uč. Ľudmila Milčáková), Lýdia Pekárová (tr. p. uč. Alexandra Schmidtová)

strieborné pásmo: Laura Zoe Vaščáková (tr. p.uč. Lucia Štapinská), Rút Spišáková a Viktória Rusnáková (tr. p. uč. Alexandra Schmidtová), Michaela Hrubjaková (tr. p. uč. Ľubica Gábiková), Miriam Lucáková a Adela Cehlárová (tr. p. uč. Katarína Roguľová)

Ocenenie v kategórii najlepší pedagóg si odniesla aj naša pani učiteľka Lucia Štapinská.

Srdečne blahoželáme našim žiakom i pedagógom za obetavú prípravu na túto súťaž. Veríme, že tradícia tejto súťaže bude pokračovať, lebo naša mládež rada koncertuje a stále vidí zmysel v kráse klasickej hudby.

Reportáž zo súťaže – TV REDUTA.

 

V krajine remesiel 2023

(celoslovenská výtvarno-remeselná súťaž 1. kolo)

Do 9. ročníka celoslovenskej výtvarno-remeselnej súťaže pre deti a mládež V KRAJINE REMESIEL 2023, ktorú organizuje  ÚĽUV bolo prihlásených spolu 626 súťažných prác. Odborná porota odporučila 279 prác na postup do 2. kola tejto súťaže. Veľmi sa tešíme, že do 2. kola postupujú keramiky týchto žiakov:

Miško Mačák, Anička Mačáková, Karla Mária Radovic od p. uč. Jany Ceterovej

Práce žiakov:  Martinky Melikantovovej od p. uč. Samuela Kristeva a Katky Novysedlákovej, Laury Ječimovej od p. uč. J. Ceterovej v tejto súťaži taktiež uspeli so svojimi keramikami a všetky budú vystavené na výstave v polovici júna 2023 v Thurzovom dome v Banskej Bystrici.

Blahoželáme a držíme palce v druhom kole.

Detské divadelné Košice

(21.04.2023 – krajské kolo)

Naši herci si z Divadelných Košíc prinášajú krásne 1. miesto s priamym postupom do celoslovenskej súťaže. Tento úspech im priniesla hra ” Príbeh zo škôky”, ktorú naštudovali pod vedením pani učiteľky Evy Kopperovej. Strieborným pásmom bol ocenený Martin Petruščák, ktorý sa predstavil v Pravdivom príbehu o troch prasiatkach. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v celoštátnom kole.

Amfo 2023

(regionálne kolo)
 
V celoštátnej postupovej regionálnej súťaže amatérskej fotografickej tvorby Amfo 2023 sa umiestnili žiaci od p. uč. Tomáša  Ceteru z multimediálneho odboru. 
Vo vekovej skupine autori do 15 rokov v A. kategórii: samostatné fotografie, bola ocenená Emma Súľovská s prácou „Miška II.“ – postupuje do krajského kola.
Vo vekovej skupine autori od 15 do 25 rokov v A. kategórii: samostatné fotografovanie, získal čestné uznanie Samuel Uharček s fotografiou „Autoportrét a Svetlo v tme koniec“. 
V kategórii: experiment, bol ocenený Hugo Jakubov s fotografiou „Hlava v prúde“ – postupuje do krajského kola. Blahoželáme a prajeme ešte veľa úspechov!
📷👍📸👏

68. ročník Hviezdoslavov Kubín

(okresné kolo)

28.-29.03.2023 sa konalo okresné kolo 69. ročníka Hviezdoslavov Kubín, ktoré organizovalo Spišské kultúrne centrum a knižnica. Naši žiaci pod vedením pani učiteľky Evy Kopperovej, DiS.art. priniesli krásne ocenenia:

1. kategória poézia:

Lara Lišková 1. miesto – postup do krajského kola

Natália Dulovičová 2. miesto

3. kategória poézia:

Rebeka Mária Gradžilo 1. miesto – postup do krajského kola

3. kategória próza :

Matej Kokoruďa 2. miesto  – postup do krajského kola

4. kategória poézia:

Benjamín Gábor 2. miesto 

4. kaegória próza:

Filip Franko  3. miesto

Srdečne blahoželáme a držíme prsty v krajskom kole.

 

Školské kolo klavírnej súťaže

Štvrtkové popoludnie (30.marca) sa nieslo v duchu klavírneho maratónu. Naši klaviristi si zmerali sily na školskom kole súťaže. 33 súťažiacich zo všetkých ročníkov bolo ocenených v bronzovom, striebornom a zlatom pásme. Niektorí z nich nás budú reprezentovať na Krajskej klavírnej súťaži, ktorá sa uskutoční 26. apríla na pôde našej školy. Všetkým žiakom a pedagógom ďakujeme za prípravu, usilovnosť pri cvičení a prajeme veľa ďalších úspechov a chuti do práce.

Novoročenky 2023 🎨

(celoslovenská výtvarná súťaž)
 Dňa 2. februára 2023 o 14:00 hodine v Knižnici Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote bola na vernisáži slávnostne otvorená výstava z 19. ročníka bienále celoslovenskej výtvarnej súťaže Novoročenky 2023. Vystavené sú malé grafické dielka, vytvorené klasickými alebo alternatívnymi grafickými technikami. Sú posolstvom do nového roka. Tento ročník sa nesie s podtitulom “Dobrodružstvo”. Do súťaže sa zapojilo 36 ZUŠiek z celého Slovenska.
Krásne čestné uznanie získala naša žiačka Vanessa Suržinová, 9 r. od p. uč. Jany Ceterovej.
Srdečne gratulujeme a prajeme veľa úspechov. 🍀🍀
 

Fullstar

(Ružomberok – celoslovenská súťaž)

Dňa 21.3.2023 sa naša žiačka 🎤speváckeho oddelenia Veronika Pagáčiková z triedy p.uč. Michaely Formelovej zúčastnila na speváckej súťaži 🎶FULLSTAR 🎶so zastúpením súťažiacich z celého Slovenska. Vo svojej II.kategórii z pomedzi 33 súťažiacich získala krásne 🥈STRIEBORNÉ PÁSMO. K prvej speváckej súťaži jej srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších speváckych úspechov. 🌟

Z rozprávky do rozprávky

(16. 03. 2023-regionálne kolo)

Srdečne blahoželáme Martinovi Petruščákovi ku krásnemu 2. miestu s návrhom na postup do krajského kola. Monodrámu Pravdivý príbeh o troch prasiatkach predviedol na doskách Spišského divadla na regionálnej postupovej súťaži detskej dramatickej tvorivosti.

Krásny úspech zaznamenali aj žiaci 2. ročníka LDO. V silnej konkurencii omnoho skúsenejších harcovníkov a zahrali ako z “veľkej knihy” predstavenie Príbeh zo škôlky. Tešia sa tiež  z druhého miesta a právom si zaslúžili aj návrh na postup do krajského kola.

Žiaci pracujú pod vedením pani učiteľky Evy Kopperovej. Všetkým srdečne blahoželáme a držíme prsty do krajského kola!


Výtvarné spektrum 2023 

(regionálne kolo)

Tento ročník výtvarnej súťaže regionálneho kola celoštátnej postupovej súťaže s názvom Výtvarné spektrum priniesol úspech hneď viacerým našim šikovným žiakom.
V I. vekovej skupine (autori od 15 do 25 rokov) v A. kategórii – maľba, bola ocenená a postupuje do ďalšieho kola žiačka od p. uč. Vojtášovej, Tamara Hrubá s prácou The Tale of Kitsune a čestné uznanie získala žiačka od p. uč. Ceterovej Natália Omastová s dielom Ja ako ty.
V I. vekovej skupine (autori od 15 do 25 rokov) v B. kategórii – kresba a grafika bola ocenená a postupuje do ďalšieho kola žiačka od p. uč. Ceterovej, Natália Omastová s prácou Utrpenie v očiach a čestné uznanie získal žiak Dominik Dunčko s dielom Krajina.
Všetkým našim žiakom a ich pani učiteľkám gratulujeme a prajeme ešte mnoho úspechov! 

 

Vesmír očami detí 2023

 (02. 03. 2023-okresné kolo)

Do okresného kola 38. ročníka celoslovenskej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí 2023 sa zapojilo 372 žiakov z okresov Spišská Nová Ves a Gelnica.
V 4. kategórii – základné umelecké školy – 0. – 4. ročník ZŠ a prípravné štúdium ZUŠ získala čestné uznanie naša žiačka od p. uč. Ceterovej, Karla Maria Radovič so svojou prácou v kombinovanej technike kresba a maľba.
V 5. kategórii – základné umelecké školy – 5. – 9. ročník ZŠ získala krásne 2. miesto žiačka Nela Zeleňáková od p. uč. Vojtášovej, ktorá svoju prácu vyrezávala ručne kúsok po kúsku skalpelom.

 

Modrý svet očami umenia

(celoslovenská online súťaž – Bardejov)
Blahoželáme Ele Jakubovej ku krásnemu úspechu z celoslovenskej online súťaže “Modrý svet očami umenia”. V II. kategórii “Taktu túto skladbu interpretujem iba ja” bojovalo o umiestnenia 54 súťažiacih a Ela sa môže pochváliť krásnym zlatým pásmom. Prinášame súťažné viedo s rozprávkovou hudbou, kde sa Ela premenila na Malú morskú vílu, Pocahonstas, či Krásku z rozprávky Kráska a zviera. Elu pripravila pani učiteľka Denisa Kotradyová, strih videa a jeho finálnu podobu pripravila pani učiteľka Kristína Korfant.
Nech sa páči Ela Jakubová-zobcová flauta v rozprávke. Ešte raz srdečne blahoželáme!

MLADÝ KARIKATURISTA  alebo kreslím nielen po zošitoch

(krajská výtvarná súťaž)

Súťaž pre základné umelecké, stredné a vysoké školy. Karikatúry majú s istou dávkou humoru a satiry reagovať na súčasnú dobu, problémy a udalosti, ktoré hýbu svetom a trápia mladých ľudí. 

Naše šikovné výtvarníčky – Dorotka Mária Kočišová a Laura Lacková (z triedy p. uč. J. Nahálkovej), využili príležitosť, vytvorili svoje diela a zapojili sa do súťaže tvorivosti – MLADÝ KARIKATURISTA alebo kreslím nielen po zošitoch. Súťaž vyhlásila Tatranská galéria v Poprade, ktorá výtvarné práce autorov vyhodnotila a obe naše žiačky získali 2. miesto v kategórii Základné umelecké školy. Tešíme sa z úspechu, blahoželáme a prajeme ešte mnoho ďalších úspechov v ich tvorbe.

Bohúňova paleta

(medzinárodná súťaž)

ZUŠ Petra Michala Bohúňa pod záštitou Ministerstva školstva SR v spolupráci s Mestským domom kultúry v Bielsko – Bialej v Poľsku každoročne organizuje medzinárodnú výtvarnú súťaž s názvom Bohúňová paleta. Súťažné práce posúdila medzinárodná odborná porota, ktorá udelila diplomy v zlatom, striebornom a bronzovom pásme a čestné uznania v každej kategórii.
Tento školský rok sa medzi veľkým množstvom zapojených žiakov z rôznych medzinárodných škôl podarilo uspieť aj našim žiačkam z triedy p. uč. Vojtášovej. 
Srdečne gratulujeme Liane Pacákovej, 14r. za získanie bronzového pásma v kategórii maľba s parafrázou výtvarného diela Výkrik od Edvarda Muncha. 
Taktiež srdečne gratulujeme Tamare Hrubej, 15 r. za získanie čestného uznania v kategórii maľba s parafrázou výtvarného diela Bozk od Gustava Klimta.
Z úspechov našich žiačok sa veľmi tešíme a prajeme im ešte mnoho takýchto krásnych momentov a tvorivých chvíľ.

Musica Camerata Ján Albrecht 2022

(25.11. 2022 – celoslovenská súťaž v komornej hre v Bratislave)

Súťaž v komornej hre pre žiakov základných umeleckých škôl organizovala ZUŠ J. Albrechta v Bratislave.

flautové trio SYRINX – bronzové pásmo (trieda p. uč. Denisy Kotradyovej)

Srdečne blahoželáme.

12. ročník gitarovej súťaže 

(24. 11. 2022 – celoslovenská súťaž Prievidza)

Gitarovú súťaž s celoslovenskou účasťou usporiadala ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi.

Hugo Bizub – strieborné pásmo (trieda p. uč. Zuzany Dudžákovej)

Srdečne blahoželáme.

Cimbalový Prešporok 2022

(18. – 19. 11. 2022 – celoslovenská súťaž v Bratislave)

Celoslovenská prehliadka sólovej hry na cimbale v Bratislave (ZUŠ Vrbenského – Bratislava)

Jana Režnická – bronzové pásmo (trieda p. uč. Štefana Vansača)

Srdečne blahoželáme.