Diela absolventov výtvarného odboru
(postupne budeme pridávať náhľady a popisky absolventských diel vystavených v parku pri Radnici).
Vernisáž absolventov výtvarného odboru bude slávnostne otvorená v historických priestoroch Radnice 18.06.2025. Výstava prác absolventov prvého a druhého stupňa bude inštalovaná už tradične v parku medzi rímsko-katolíckym kostolom a historickou Radnicou.
Za každou prácou sa skrýva množstvo konzultácií, premýšľania, tvorenia a hlavne výpoveď, ktorú si môžete prečítať v popisku po načítaní QR kódu.
Stojí za to pristaviť sa pri každom jednom diele. Blahoželáme žiakom a pedagógom našich absolventov, že vďaka nim budú aj tento rok naše mesto zdobiť krásne diela. Rovnako ďakujeme mestu Spišská Nová Ves za krásne priestory na Radnici.

Tatiana Papcunová - Vtáčia Secesia
Technika: Kresba farbičkami Popis: Čierna madona v kompozícii ako oslava prírody, materstva a cyklickosti života. V kruhu kvetov, svetle dňa matka bdie nad zázrakmi života. Pod krídlom lásky v tanci kvetín, život sa smeje v očiach detí. V tieni kvetov a šepote dní matka stráži ich krehké sny.

Eliška Ištvaniková-kvety vo váze
Technika: Objekt - keramika a drôt Popis: Zelená váza predstavuje základ - prírodu a pokoj. Je vytvorená z hliny, materiálu spätého so zemou. Drôt ako materiál kvetov, pôvodne technický, tu získava nový význam - mení sa na nositeľa estetiky.

LUCIA KARÁCSONYOVÁ- Nevädnúci kvet
Technika: Dekoratívny objekt Popis: Kvet symbolizuje krásu, ktorá nevädne. Jemná látka a strieborné koráliky mu dodávajú eleganciu a nežnosť

KARIN MIROSLAVA TIMKO - Morningstar
Technika: Kresba ceruzou Popis: Jedna z mnohých predstáv ľudstva na slovo „zlo“.

PAULA ĽACHOVÁ-Ľahkosť krídel
Technika: Vyšívané šperky Popis: Vybrala som si techniku vyšívania hlavne kvôli tomu, že už ako mladšia som začala s vyšívaním, no neskôr som prestala. Vytvorila som kolekciu šperkov - vyšívaný náhrdelník s náušnicami s rozdielnymi motívmi motýlích krídel ako znak voľnosti a ľahkosti.

PAULA ĽACHOVÁ-Ľahkosť krídel
Technika: Vyšívané šperky Popis: Vybrala som si techniku vyšívania hlavne kvôli tomu, že už ako mladšia som začala s vyšívaním, no neskôr som prestala. Vytvorila som kolekciu šperkov - vyšívaný náhrdelník s náušnicami s rozdielnymi motívmi motýlích krídel ako znak voľnosti a ľahkosti.

ELA ČAJKOVÁ-Detail bronzových dverí, katedrála v Milán
Technika: Kresba ceruzou Popis: Milánsky dóm je najväčším gotickým chrámom a štvrtou najväčšou katedrálou na svete. Osadenie piatich bronzových brán bolo poslednou etapou stavby katedrály. Na historických fotografiách ich neuvidíme, pretože pôvodne mal chrám jednoduché dvere z dreva. Najväčšia – prostredná brána zachytáva výjavy zo života Panny Márie. Štvrtá brána zobrazuje históriu Milána a posledná dejiny samotnej katedrály.

DANIELA TKÁČOVÁ - Apollo a Daphne
Technika: Olejomaľba Popis: Inšpiráciou tvorby bola socha od Berniniho - Apollo a Daphne. Vďaka príbehu z Ovídiových Metamorfóz o Apolónovi a Dafné, kde sa Dafné premenila na strom, len aby mu ušla... aj napriek tomu Apolón znevažoval jej rozhodnutie. Maľbou som chcela poukázať na to, čo Dafné musela pretrpieť za Apolónove chyby a jeho previnenia voči Erosovi.

DANIELA TKÁČOVÁ - Vízia Konštantína
Technika: Kresba suchým pastelom a uhlíkom Popis: Na soche od barokového umelca Berniniho ma najviac zaujalo svetlo, tiene a kontrast. Konštantín v danom okamihu niečo zbadal a jeho zaujatosť je viditeľná vo výraze jeho tváre, ale podľa mňa to vidíme aj vďaka kompozícii a celkovej atmosfére diela.

Eva Franková - Roots
Technika: Perokresba Popis: Základnou myšlienkou práce sú nočné mory, v ktorých sa hlavná postava postupne zakoreňuje v podvedomí človeka, podobne ako korene stromu v zemi.

ANETA BRYNDZOVÁ - Vyšívaná vestička
Technika: Odev Popis: Slovenská ľudová výšivka k nám prináša posolstvo krásy. Výšivku pokladáme za najrozšírenejší a najcharakteristickejší prejav ľudového umenia na Slovensku. Predstavovala dôležitú ozdobnú zložku ľudového odevu. Na mojej vestičke môžete vidieť výšivku podľa predkresleného vzoru, ktorý som sama navrhla.

MARTINA COMBOVÁ - Sladká harmónia
Technika: Reliéfna maľba Popis: Obraz vyjadruje jednoduchosť, jemnosť, príjemnosť, ľahkosť v živote, ale aj „sladkú časť“ dní, ktoré si užívame. Každý z nás prežíva tie najkrajšie chvíle, ktoré nechceme, aby skončili a máme pocit, že trvajú veľmi krátko. Prečo práve tieto chvíle sú tie „najkratšie“? Najradšej by som pri nich zastavila čas a prežívala ich zas a znova, ako po prvý krát...

MARTINA COMBOVÁ - Tmavé uličky života
Technika: Reliéfna maľba Obraz je odkazom pre tých, ktorí prežívajú ťažké chvíle často vyzerajúce chaoticky, kostrbato a veľakrát z nich nevieme nijako vyjsť. Máme pocit, že tieto situácie sú príliš ťažké. Vedia nám život obrátiť naruby a zmeniť pohľad na celý svet. No nemali by sme sa nimi nechať ovplyvňovať...

LAURA JEČIMOVÁ - Rozbitý sen
Technika: Maľba akrylom Popis: Už od malička som snívala o tom, že sa raz stanem cukrárkou alebo pekárkou. No plány sa zmenili. Už je to rok, odkedy som sa dozvedela, že mám Diabetes mellitus 1. typu. Prišlo to z ničoho nič. Bolo to veľmi náročné obdobie môjho života, aj to najhoršie. Keď mi bolo povedané, že mám cukrovku, bolo mi do plaču. Vedela som, že sa všetko zmení. Od toho, že si budem musieť merať cukor, pichať inzulín, zmeniť jedálniček a jesť menej sladkostí. Rozhodla som sa, vyjadriť to svojou maľbou. Moja absolventská práca je o túžbe - byť cukrárkou. Ruky, ktoré sa snažia dostať tortu, ale nemôžu... sú zviazané glukomerom, ktorý ukazuje vysokú hodnotu cukru v krvi – hyperglykémiu. Na to, aby som mohla jesť sladké, potrebujem nižšie hodnoty cukru. Napriek tomu som rada, že môžem niekedy zjesť aj niečo sladké. Cukrárka zo mňa už asi nebude, ale mohla by som to dotiahnuť na doktorku, možno aj diabetologičku. Touto prácou som chcela vyjadriť to, že v živote sa netreba vzdávať a musíme ísť ďalej. Niekedy nie úplne tak, ako si predstavujeme, ale vždy to má zmysel. Neočakávaná choroba mi zmenila život, ale posunula ma ďalej v mnohých veciach. Dúfam, že keď sa raz stanem doktorkou, budem pomáhať ja druhým tak, ako iní pomohli v ťažkých chvíľach mne. To je môj najväčší cieľ a sen, ktorý sa dúfam nerozbije ako ten predošlý.

NIKOLA PRIBULOVÁ - Svetlo v tieni domova
Technika: Kresba ceruzou Popis: Moja absolventská práca nevznikla z konkrétneho príbehu, ale skôr ako osobný priestor plný vecí, ktoré mám rada. Zobrazujem v nej svoju predstavu domova – takého, v ktorom by som sa cítila príjemne a pohodlne. Celá kompozícia sa odvíja od ústredného bodu – zjednodušenej verzie známeho obrazu Posledná večera, ktorú som poňala vo svojom štýle. Nepokúšam sa o paródiu, skôr o osobitý pohľad a pretransformovanie ikonickej scény do mojej kresby. Postupne som okolo tohto obrazu budovala celý interiér a vkladala do neho prvky, ktoré vystihujú môj osobný vkus a prístup k dizajnu. Hudba, industrializácia, umenie a množstvo detailov vytvárajú priestor, v ktorom chcem raz bývať. Očakávam, že každý divák uvidí niečo iné. Pre mňa samotnú toto dielo vyjadruje komfort, ktorý cítim vo svojom vnútri, a ktorý som sa snažila zachytiť ceruzou na papier. Počas kreslenia som často počúvala hudbu, čo ma určite inšpirovalo k tomu, pridať do izby hudobné prvky ako gitary, na ktoré hrám, klavír, ktorý mám doma a taktiež vysnívaný gramofón. Platne znázorňujú albumy, ktoré majú u mňa špeciálne miesto a piesne z nich, ktoré mi pomohli v mnohých situáciách.

BIBIÁNA VANACKÁ - Sagrada Familia
Technika: Kresba ceruzou Popis: Pre svoju absolventskú prácu som si vybrala ikonickú stavbu Sagrada Familia od významného architekta Antonia Gaudího. Zvolila som si ju preto, lebo ma fascinuje jej jedinečná architektúra, symbolika a príbeh, ktorý sa za ňou ukrýva. Táto stavba je dielom, ktoré spája umenie, vieru a trpezlivosť, keďže jeho výstavba trvá už viac než 100 rokov a stále pokračuje. Pri kresbe som sa zamerala na detaily a architektonické prvky stavby. Pri tieňovaní kresby som použila rôzne ceruzky, aby som nimi dosiahla hĺbku a plastickosť stavby. Španielsky text, ktorý je použitý v pozadí, je časťou z piesne od skupiny The Alan Parsons Project a má symbolický význam. Hovorí o ceste, neistote, viere a nádeji - podobne ako samotná Sagrada Familia, ktorá je symbolom duchovného smerovania a vytrvalosti. Využila som vlastnoručne navrhnuté písmo, ktoré dodáva dielu osobný a autentický charakter. Sagrada Familia je pre mňa nie je len architektonický skvost, ale aj metafora viery a trpezlivosti, ktoré sú dôležité aj v umeleckej práci.

STELA ČUCHRANOVÁ - Letenka do duše
Technika: Kresba ceruzou a fixou Popis: Táto práca vznikla ako vizuálny denník z ciest naprieč dvoma kultúrne odlišnými krajinami - Egyptom a Španielskom. Kombináciou kresby a farebnej kompozície - zároveň mojich obľúbených farieb - zachytáva nielen miesta, ktoré som navštívila, ale aj osobnú skúsenosť spojenú s odlišnou kultúrou Afriky a Erasmom v španielskom meste Málaga. V ľavom rohu práce je zobrazené lietadlo, ktoré symbolizuje môj „letuškovský“ sen. Práca obsahuje aj päť citátov, pričom jeden (úplne vpravo v strede) vznikol v mojej hlave počas vytvárania diela. Názov odkazuje na myšlienku, že každá cesta, ktorú absolvujeme fyzicky, je zároveň cestou do nášho vnútra.

LAURA PAULÍKOVÁ - Posledný tanec
Technika: Olejomaľba Popis: Aj keď ľudia nevidia všetko, čo sa deje v našich životoch, neznamená to, že naše skryté pocity, či ciele, neexistujú. Tak isto ako baletky... ony predsa neprestanú tancovať len preto, že sa nikto nepozerá... My sami by sme si mali ísť za tým, čo v živote chceme a čo nás napĺňa. Dá sa vôbec žiť bez toho, aby ste chceli od života niečo viac?

ZUZANA ŠIKOLOVÁ - Zem volá SOS
Technika: Kresba farbičkami Popis: Témou mojej absolventskej práce je globálne otepľovanie na Zemi. Túto tému som si vybrala, pretože sa zaujímam o biológiu, ekológiu a životné prostredie. Globálne otepľovanie patrí medzi ekologické problémy sveta a je jednou z najnebezpečnejších hrozieb, ktorej ľudstvo v dnešnej dobe čelí. Vzniká v dôsledku ľudskej činnosti, predovšetkým spaľovaním fosílnych palív, ktoré zvyšujú množstvo skleníkových plynov v zemskej atmosfére. Moja práca sa skladá z 3 častí : V úvode som použila báseň od Daniela Heviera – Lietame v tom všetci, ktorá upozorňuje na zmeny spôsobené globálnym otepľovaním. Druhá časť predstavuje popraskanú, suchú zem ako dôsledok vyparovania vody z riek, morí a oceánov. Tretiu časť tvorí mapa sveta, v ktorej farebne znázorňujem miesta najviac postihnuté globálnym otepľovaním. Zvolila som si perokresbu dotvorenú farbičkami rôznych odtieňov. Farebne som prechádzala od žltej, cez odtiene oranžovej, svetlo červenej až po tmavo červenú farbu, ktorá predstavuje najviac zasiahnuté časti jednotlivých svetadielov. Odtieňmi modrej som chcela poukázať na celosvetový úbytok vody a topenie ľadovcov. Priestor som vyplnila kruhmi rôznych veľkostí, ktoré sa dajú prirovnať k veľkému množstvu ľudí na Zemeguli – teda viac ľudí znamená väčšiu spotrebu vody, potravy, energie, nerastných surovín a väčšiu produkciu odpadu. Následky globálneho otepľovania: topenie ľadovcov v Arktíde a Grónsku, zmeny v ekosystémoch, úhyn niektorých druhov živočíchov, vlny horúčav, výskyt povodní, stúpajúca hladina morí, vysychanie pôdy atď. Ako to môžeme zmeniť? Mali by sme využívať obnoviteľné zdroje energie, znížiť tvorbu odpadu a dodržiavať ekologické opatrenia.

MATÚŠ ZEMPLENI - Mračná nad mestom
Technika: Maľba akrylom Popis: Moja výtvarná práca je výsledkom roka tvorivej práce, intenzívneho hľadania a skúmania kultúrnej identity, ktorá ma inšpirovala v najneočakávanejších okamihoch počas tohto roka. Dielo som vytváral s hlbokým pocitom vďaky a rešpektu voči priateľom z Ruska a Kazachstanu, ktorých som mal to šťastie stretnúť v “mojej” reštaurácii. Tieto osobnosti pre mňa predstavujú mnohovrstevnú symboliku cesty, identity a prepojenia medzi rôznymi kultúrami. V srdci tejto práce spočíva oslava rozdielnosti a zároveň jednoty – spojenie estetických prvkov, ktoré odrážajú podobu no ďalekú a osobnú skúsenosť. Každá línia, farba a textúra nesie energiu, ktorú mi moji kamaráti odovzdali. Ich prítomnosť a príbeh ma naučili objaviť krásu v jazykoch, symboloch a obyčajných, no zároveň výnimočných momentoch spoločného stretávania.

EMA SLEBODNÍKOVÁ - Život v lebke
Technika: Kresba ceruzou Popis: Spojenie lebky, symbolu smrti a kvetu, symbolu života a znovuzrodenia, vytvára silnú vizuálnu metaforu. Zhrnutie latinských anatomických pojmov ďalej zdôrazňuje tému ľudského tela a jeho štruktúry. Oko v kvete pridáva vrstvu tajomstva a intríg, naznačuje vnútorné videnie alebo vedomie. Toto dielo spája symboliku s realizmom, čím provokuje k zamysleniu.

NELLA KOVÁČOVÁ - Šach mat
Technika: Kresba ceruzou

MIRIAM AUGUSTINOVÁ - Pohľad na môj svet cez gotické okno
Technika: Kresba ceruzou Popis: Gotické okno v mojom diele symbolizuje pohľad do môjho vnútra a vzťah k mojej spriaznenej osobe.

BARBORA BIZUBOVÁ - Dve tváre človeka
Technika: Maľba akrylom Popis: Dielo poukazuje na dve nálady človeka. Jedna je pozitívna a druhá negatívna.

TAMARA DRUSOVÁ - Pozri, čo počujem
Technika: Kombinovaná Popis: Hudba je veľkou súčasťou môjho života. Hudbu počúvam stále. V diele je zobrazený môj obľúbený hudobný interpret. Taktiež moje obľúbené pesničky. Skúste si ich načítať a započúvať sa.

SLÁVKA BORECKÁ - Cestovanie v čase či priestore?
Technika: Maľba akrylom Popis: Moja práca je o plynutí času a pohybe dopravných prostriedkov v priestore. Zaujíma ma história a všetko, čo s ňou súvisí, čo sa prejavuje aj vo výbere dopravných prostriedkov a vreckových hodiniek. Je to preto, lebo ja a čas sme vždy mali komplikovaný vzťah a stále hľadáme spôsob, ako spolu vychádzať.

ADAM KAKALEJČÍK - Samota
Technika: Kresba uhlíkom a suchým pastelom Popis: Dielo znázorňuje moje vnútorné pocity a vlastnosti ako sebestačnosť, spokojnosť, samota a večné hľadanie svetla tmou...

STELLA KLEINOVÁ - Svet medúz
Technika: Akvarelová maľba Popis: V mojej práci som spojila moju vášeň pre medúzy a výtvarné umenie. Pracovala som technikou akvarelu, ktorá mi umožnila zachytiť ich jemnosť a svetlo pod morskou hladinou. Inšpiráciu som čerpala z návštevy galérie “Svět medúz” v Prahe, ktorá ma uchvátila svojou čarovnou atmosférou a krásou týchto tvorov.

DOROTA MÁRIA KOČIŠOVÁ - Odvaha snívať
Technika: Kombinovaná Popis: Dielo chce vyzdvihnúť jedinečnosť každého človeka. Farebné geometrické tvary, ktoré vystupujú z pozadia, chcú vyjadriť pestrosť, fantáziu, sny, ktoré vychádzajú z vnútra mladého človeka. ,,Sny ma napĺňajú radosťou, odvahou, nádejou a dovolia mi lietať. Sú rôznorodé a pestré, nie sú ničím a nikým ohraničené, sú len moje a posúvajú ma vpred.“

NELA LIPTÁKOVÁ - Pravda v tichu
Technika: Maľba akrylom Popis: Dielo pôsobí veľmi hravo a pestro, no zároveň vyvoláva pokoj. Kým pozadie je veselé a plné farieb a kvetinových vzorov, stred vymodelovaný bielou 3D pastou je jeho presným opakom. Vyvoláva dojem ticha a núti nás sa nad dielom pozastaviť a zamyslieť. Dielo zároveň vyjadruje aj pocity človeka - farebné pozadie predstavuje najkrajšie momenty, no jednofarebný stred zasa smútok a samotu.

VIKTÓRIA MARIČÁKOVÁ - Icarus
Technika: Kresba ceruzou Popis: Telo bez masky, krídla bez letu, slová bez nádeje. Dielo symbolizuje zraniteľnosť človeka pod neviditeľnou váhou očakávaní a hodnôt. Anatómia je výpoveďou o vnútornej pravde - o tom, čo zostáva aj napriek sklamaniu. Jablko ako krehká túžba prejavu. Prejavu aj napriek strachu, zraniteľnosti. Túžba vzlietnuť preto nikdy neostane zabudnutá, aj keď duša áno. Dielo je tichým výkrikom do tmy, o sile citov, aj keď mnoho duší už stratilo svoj hlas.

KAROLÍNA NOVOTNÁ - Príbeh
Technika: Kresba ceruzou Popis: Život človeka sa dá vyrozprávať aj cez topánky - od prvých detských krokov až po pokojné kroky staroby. Každé obdobie nosí svoju vlastnú stopu.

RYAN ORDZOVENSKÝ - Strážca Luny
Technika: Maľba akrylom Popis: Morský drak, ktorý žije v zabudnutom oceáne a chráni mesiac. Medzi ľuďmi v dávnych dobách stále kolovali povesti o morskom drakovi. Vravelo sa, že všetky lode, ktoré sa zo zabudnutého oceánu nevrátili, sa potopili kvôli drakovi. A aj dnes možno číha niekde hlboko v oceáne a čaká na príležitosť znova sa vynoriť nad hladinu mora...

ELIŠKA PACANOVSKÁ - Nežné ľalie
Technika: Olejomaľba Popis: Ľalie sú symbolom nežnosti a čistoty. Svojou vôňou a krehkosťou sa spájajú s mojou osobou. Trhlina na váze naznačuje, že ak niekto nepriamo ublíži, krehkosť pominie a kvetiny rýchlo zvädnú.

SÁRA PALKOVIČOVÁ - Môj svet
Technika: Kombinovaná Popis: Môj svet je miestom, kde papier vonia ako spomienky a každá stránka šepká iný príbeh. V knižnici sa strácam medzi farbami obálok, vôňou starých kníh a tichom, ktoré rozpráva hlasnejšie než slová. Nie sú tu dvere – len útržky príbehov, ktoré ma pozývajú vstúpiť.

ELENA RABATINOVÁ - Bez začiatku, bez konca
Technika: Kombinovaná Popis: Dve ryby sa točia v kruhu, bez viditeľného štartu či cieľa. Ich pohyb pripomína, že život nie je priamka, ale cyklus – návraty, premeny, znovuzrodenia. Každý koniec v sebe nesie nový začiatok. Lotos v strede je stálosť uprostred pohybu – symbol toho, že hoci sa všetko mení, jadro ostáva.

ZOJA SLIVOVÁ - Neha
Technika: Maľba akrylom Popis: Neha je každá žena na svete... všetky ženy sú pekné bez ohľadu na to, či sú oblé, vysoké, majú krivý nos alebo veľké čelo. Bez nehy by ľudstvo neprežilo. A čo vlastne neha znamená? Je to nežnosť, citová plnosť, matkina tvár.

KRISTÍNA VINCENTYOVÁ - Príťažlivosť protikladov
Technika: Maľba akrylom Popis: Zobrazenie hlavy leva v teplých farbách symbolizuje jeho prchkosť, dominanciu a energiu, zatiaľ čo zobrazenie hlavy levice v studených farbách zachytáva pokoru, rozvahu a stabilitu. Tieto dve charakteristiky sa dopĺňajú a tvoria jeden celok.

MATÚŠ MIHALKO - V každom z nás je život
Technika: 3D modelovanie v PC

MARTINA ĎUMBALOVÁ - Tí z mojej partie
Technika: Digitálna kresba

JÁN MAJERNÍK - Charakter
Technika: 3D modelovanie v PC

LIANA PACÁKOVÁ - Dizajn rukoväti
Technika: Kombinovaná

MICHAL PETRÍK - Zabudnuté predmety
Technika: 3D modelovanie v PC

RIMSKÝ DOMINIK A RADOVIČ MATEJ - 3D mapa Slovenska
Technika: 3D modelovanie v PC

Rimský Dominik a Radovič Matej - 3D mapa Slovenska
Technika: 3D modelovanie v PC

SIMON ČERVEŇÁK - Zo života hmyzu
Technika: Video